Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kośćiół: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

"1 - 9.IV.2012 - NIEDZIELA PALMOWA

Wspomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień. Jego szczytem będzie Triduum Paschalne, czyli obchód najważniejszych wydarzeń zbawczych.
Bóg zapłać wszystkim za udział w Eucharystii, za wspólne modlitwy i złożone dziś ofiary na rzecz Seminarium i Diecezji. W przygotowaniu Bożego Grobu i świątecznego wystroju świątyni możemy uczestniczyć przez datki składanie przed kościołem.

Młodzież diecezji spotyka się dziś z księżmi biskupami na mszy św. w kościele katedralnym. Początek spotkania o godz. 14:00 w kościele Wszystkich Świętych, skąd po poświęceniu palm wyruszy procesja ulicami miasta do kościoła katedralnego. O godz. 14:30 uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa.
Zapraszamy o godz. 17:15 na ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Msza św. wieczorna o godz. 18:00


Świąteczny czas powinniśmy przeżywać w stanie łaski uświęcającej. Okazja do spowiedzi:
Poniedziałek – środa: godz. 7:30 - 8:00, godz. 17:00 - 18:00 (Sprawy kancelaryjne po mszy św. w zakrystii)
Wielki Czwartek : godz. 10:00 - 12:00 oraz godz. 15:00 - 17:00
Wielki Piątek: godz. 8:00 - 12:00 oraz 15:00 - 17:00
Wielka Sobota: godz. 9:30 - 16:00


W Wielkim Tygodniu Kancelaria Parafialna jest nieczynna. W poniedziałek 2 kwietnia zapraszamy do udziału w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta. Początek o godz. 18:00 w kościele katedralnym, a zakończenie przed kościołem św. Krzyża. Zapraszamy do licznego udziału dorosłych, młodzież i dzieci. Przynosimy z sobą świece.


W poniedziałek przypada VII rocznica śmierci bł. Jana Pawła II. To dzień wdzięcznej modlitwy za Jego pontyfikat i za beatyfikację.


W środę o godz. 17:30 Nowenna do św. Anny i zmiana tajemnic Żywego Różańca.


W pierwszą niedzielę po Wielkanocy 15 kwietnia w Święto Miłosierdzia Bożego organizowana jest pielgrzymka do Krakowa - Łagiewnik miejsca kultu Jezusa Miłosiernego i miejsca spoczynku św. S. Faustyny Kowalskiej. Zapisy na wyjazd i bliższe informacje w zakrystii kościoła.


Przy stróżówce wiele czasopism religijnych oraz Wielkanocne świece Caritas, które mogą być wykorzystane podczas liturgii Wielkiej Soboty, mogą być również zapalone podczas uroczystego śniadania w Niedzielę Wielkanocną.



WIELKI CZWARTEK

Msza św. krzyżma o godz. 9:30 w kościele katedralnym. W czasie tej mszy św. poświęca się oleje potrzebne w całej diecezji do udzielania sakramentów.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej godz. 18:00 – pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Po mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy i indywidualna adoracja do godz. 20:00
WIELKI PIĄTEK

W tym dniu w ciszy i skupieniu gromadzimy się na sprawowanie pamiątki męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Nie sprawuje się w tym dniu mszy św.
godz. 8:00 – Ciemne Jutrznie.
godz. 15:00 Koronka i Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
Droga Krzyżowa o godz. 17:15. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18:00.

Po zakończeniu obrzędów w uroczystej procesji przenosi się Najświętszy Sakrament do Bożego Grobu. Za udział w adoracji i ucałowanie krzyża w tym dniu można zyskać odpust zupełny. Zakończenie adoracji o godz. 21.00. Ofiary dzisiaj składane przeznaczone są na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie.

Dzień ten jest dniem pokuty, w którym obowiązuje post ścisły. Według tradycji zaoszczędzone dzięki temu pieniądze powinno się ofiarować na cele charytatywne. W Wielki Piątek post ścisły - post, co do jakości (nie spożywamy pokarmów mięsnych) i co do ilości (można spożyć w ciągu dnia trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta). Do postu ścisłego zobowiązani są wierni od 18-go do 60-go roku życia, natomiast do powstrzymania się od pokarmów mięsnych – wierni, którzy ukończyli 14-ty rok życia.
WIELKA SOBOTA

Kościół trwa przy Bożym Grobie, gdzie rozważa Mękę i Śmierć Chrystusa oraz zstąpienie do Otchłani, modli się i oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. Początek indywidualnej adoracji od godz. 8.00.
godz. 8:00 – Ciemne Jutrznie.
Święcenie pokarmów od godz. 09:30 do 16:00 - co pół godziny.
W czasie poświęcenia pokarmów możliwość złożenia ofiary na działalność charytatywną.

Adoracja przy Bożym Grobie i zamknięcie kościoła o godz. 17:00. Liturgia Wielkiej Soboty – Wigilia Paschalna o godz. 21:00 Czuwanie to kończy się procesją rezurekcyjną dookoła kościoła – koniecznie przynosimy z sobą świece paschalne (są do nabycia w stróżówce).
NIEDZIELA I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze św.: 7:30, 8:45, 10:00, 11:15, 12:15, 18:00"

Brak komentarzy: